Jonizator powietrza

Jonizator powietrza Miniland ML89081

Jonizator powietrza Miniland ML89081

Cząstki powietrza posiadają ładunek elektryczny i jest on albo dodatni albo ujemny. Powietrze nigdy nie jest obojętne. Jeśli chodzi o nasze domy to korzystne jony ujemne, pochodzą głównie od hodowanych przez nas roślin. Te drugie – ujemne i niezbyt zdrowe dla naszego organizmu, wytwarzane są przez wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny. Zazwyczaj w mieszkaniach używamy telewizora i komputera, pralki, lodówki, zmywarki i kuchenki mikrofalowej. Każde to urządzenie wytwarza dodatni ładunek elektrostatyczny, którego nadmiar może źle wpływać na nas. Zbyt dużo dodatnich cząsteczek sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na szereg infekcji dróg oddechowych, możemy mieć problemy z zatokami, częstsze infekcje oczu, codzienne problemy z zasypianiem, jesteśmy bardziej nerwowi i rozdrażnieni oraz często odczuwamy zmęczenie. W przyrodzie naturalnymi dodatnimi jonizatorami są wyładowania atmosferyczne w postaci burzy oraz duże zbiorniki wodne (morza, jeziora). Natomiast w domu, aby zobojętnić niepożądane cząsteczki powietrza, oprócz hodowli roślin doniczkowych, możemy używać dobrego jonizatora. Urządzenie to typ oczyszczacza powietrza, którego głównym działaniem jest wytwarzanie jonów ujemnych oddawanych do otoczenia. Jonizator zasysa cząstki dodatnie, a emituje ujemne. Sprzęt działa w bardzo prosty sposób, a do jego obsługi wystarczy zazwyczaj jeden przycisk. Jonizatory są ciche, więc nikomu nie będą przeszkadzały nawet w nocy. Można ich używać praktycznie w każdym pomieszczeniu, w sypialni, salonie, czy biurze. Wyjątek stanowi łazienka, gdyż urządzenie nie może mieć styczności z wodą czy wilgocią. Ważne aby pomieszczenie, w którym ustawimy jonizator miało dobrą cyrkulację powietrza. Dodatkową korzyścią jego posiadania, jest także fakt że jonoterapia pozwala złagodzić objawy astmy, alergii oraz migreny.

Jonizator powiertrza – Ranking TOP 8

Pozycja Nazwa jonizatora Producent Cena jonizatora
1Air Naturel BuldairAir NaturelAktualna Cena
2Bio 1000LBioAktualna Cena
3Ozoneo POLSKI JONIZATOROzoneoAktualna Cena
4Eltom TP9AEltomAktualna Cena
5Ozoneo TP9AOzoneoAktualna Cena
6ZMP ZYH102 ozonatorZMPAktualna Cena
7Ozoneo GL 2100OzoneoAktualna Cena
8ZMP GL 2100 ozonatorZMPAktualna Cena

Pełna lista jonizatorów… ->

Jaki jonizator powietrza wybrać i kupić?

Jonizator powietrza ZMP GL3190

Jonizator powietrza ZMP GL3190

Na rynku są dostępne dwa rodzaje jonizatorów. Jeden wytwarza jony ujemne za pomocą wysokiego napięcia (klasyczny ostrzowy), drugi emituje wolne elektrony z rozgrzanego metalu (termoemisja). W pierwszym przypadku szybko są produkowane duże ilości jonów ujemnych, ale skutkiem ubocznym całego procesu jest emisja tlenku azotu oraz ozonu, które w większych stężeniach są toksyczne dla ludzkiego organizmu. Trzeba więc, decydując się na taki model, sprawdzić czy produkcja tych gazów, nie przekracza dopuszczalnej normy i spełnia wszelkie wymagania. Na karcie produktu powinna być wypisana wielkość emisji gazów (w przypadku ozonu nie może być większa niż 0.05 ppm). Jeżeli wybrane przez nas urządzenie nie posiada tych informacji, lepiej zrezygnować z zakupu. Z kolei jonizator termoemisyjny działa zdecydowanie wolniej, a jego jony są ciężkie oraz bardziej stabilne i wytrzymałe. Można je porównać do jonów występujących w powietrzu znad morza, czy lasów iglastych oraz tych występujących w pobliżu wodospadów. W tym przypadku nie dochodzi także do emisji nawet śladowych ilości ozonu oraz tlenków azotu. Jednak jonizator termoemisyjny jest większy gabarytowo i droższy od modelu klasycznego. Również jego żywotność jest mniejsza, urządzenia klasyczne mogą posłużyć nam nawet przez 10 lat.

Warto także zwrócić uwagę na wydajność naszego jonizatora. Parametr ten określa średni wzrost koncentracji jonów ujemnych w jednym centymetrze sześciennym powietrza, emitowanym w odległości jednego metra od urządzenia w ciągu 15 minut. Przyjmujemy więc, że wydajność jonizatora oznacza ilość jonów ujemnych, którymi nasyca on nasze powietrze. Warto wziąć za punkt odniesienia stan atmosfery w lesie, gdzie nasycenie jonami ujemnymi wynosi od 2000 do 3000 jonów na centymetr sześcienny powietrza. Dobrze by wybrany jonizator powietrza miał łatwo dostępne elementy do czyszczenia, czyli zazwyczaj to kolektor pyłu i generator jonów. Kiedy to zrobić, powinna informować nas zapalona na czerwono dioda.

Cena jonizatorów powietrza

Jonizator powietrza do samochodu czy mały do komputera kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Duże, pełnowymiarowe urządzenia to koszt przynajmniej 100 złotych.

Tak szukaliście sprzętów:

  • jonizator powietrza opinie (5)
  • jonizator termoemisyjny cena (4)
  • jonizatory powietrza ranking (3)
  • Jonizator Powietrza Cena (3)
  • jonizator powietrza termoemisyjny cena (2)
  • termoemisyjny jonizator powietrza cena (2)
  • jonizator powietrza jaki wybrać (2)
  • jaki jonizator powietrza wybrac (2)
  • jonizatory powietrza (1)
  • jaki jonizator powietrza do domu (1)