Czajnik

Czajnik Camry CR1242

Czajnik Camry CR1242

Jednym ze sprzętów, które znajdują się w każdej kuchni jest z pewnością dobry czajnik do gotowania wody. Wszyscy z niego korzystamy, by przygotować wrzątek. Tradycyjne czajniki są już zdecydowanie coraz rzadziej spotykane, ponieważ zostały wyparte przez ich elektryczne odpowiedniki. Szybkość przegotowania wody sprawiła, że chętniej sięgnęliśmy po czajniki na prąd. Budowa ich jest zazwyczaj identyczna i składa się z dzbanka oraz podstawki zasilającej. W środku woda zagotowywana jest przez grzałkę umieszczoną wewnątrz czajnika. Jeśli chodzi o ich wygląd i wykonanie, to w sklepach mamy szeroki wybór modeli proponowanych przez producentów. Czajniki mogą występować w różnych kształtach i kolorach oraz mogą być wykonane z rozmaitych materiałów.

Rodzaje czajników:

Czajnik tradycyjny – jest przeznaczony do użytkowania na kuchence gazowej bądź elektrycznej. Wykonany jest zazwyczaj ze stali, która pokryta jest emalią. Czajnik posiada także odporną na ciepło rączkę oraz gwizdek, który informuje nas o zagotowaniu wody.

Czajniki elektryczne – obecnie najpopularniejsza grupa czajników. Modele te są zasilane energią elektryczną, co znacznie przyśpiesza gotowanie wody. Czajniki elektryczne są lekkie i stosunkowo niedrogie. Mają również praktyczną podziałkę, dzięki której możemy kontrolować ilość wlewanej wody. Wyposażone są także w szereg zabezpieczeń, które zapobiegają uszkodzeniu urządzenia.

Czjniki elektryczne – Ranking TOP 7

Pozycja Nazwa czajnika Producent Cena czajnika
1Clatronic WKS3437ClatronicAktualna Cena
2Botti BK101BottiAktualna Cena
3Łucznik WK1800ŁucznikAktualna Cena
4Esperanza EKK015EEsperanzaAktualna Cena
5Manta KTL1020MantaAktualna Cena
6Eldom IC120EldomAktualna Cena
7Zephyr Z-1230-DJZephyrAktualna Cena

Pełna lista czajników…->

Czajnik bezprzewodowy – wśród modeli bezprzewodowych możemy zakupić czajnik z regulacją temperatury w zakresie od 50 do 100oC. Jednak trzeba pamiętać, że modele bezprzewodowe pracują przeważnie na dużej mocy, więc nasza instalacja elektryczna musi być dostosowana do takich obciążeń.

Mając czajnik w domu najlepiej także zaopatrzyć się w dobry dzbanek filtrujący wodę, gdzie pozbędziemy się kamienia.

Jaki czajnik wybrać i kupić:

Ważne by dobrać pojemność czajnika do naszych potrzeb. W zależności od ilości domowników, tak duży model kupujemy. Dla rodziny 2 – 3 osobowej wystarczy 1 – 1,2 litrowy dzbanek. Przy większej ilości osób, trzeba wybierać te pojemniejsze czajniki. Dobrze dobrany czajnik pozwoli nam zaoszczędzić energię elektryczną (tutaj więcej o czajnikach elektrycznych -> http://www.parazgara.pl/czajnik-elektryczny/) i wodę, bo gotujemy tylko taką ilość jaką potrzebujemy.

Drugim istotnym elementem jest rodzaj grzałki. Do wyboru będziemy mieć płaską płytę grzewczą oraz grzałkę spiralną. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Za płytą grzewczą przemawia fakt, że do zagotowania potrzebna jest minimalna ilość wody i na płaskiej powierzchni trudniej odkłada się kamień. Jednak jest to rozwiązanie bardziej hałaśliwe. Z kolei spiralna grzałka wymusza nalanie większej ilości wody (tak by poziom zakrył całą spiralę) i kształt jej powoduje łatwość osadzania się kamienia. Jednak jeśli chodzi o hałas, jest to opcja zdecydowanie bardziej cicha.

Rodzaj grzałki oraz pojemność wpływa na moc czajnika, która to decyduje o szybkości gotowania oraz zużycia prądu. Modele z grzałką spiralną potrzebują mniejszej mocy, niż te płytowe. Czajniki z płaską grzałką mają moc od 650 do 3000 W, z kolei czajniki z grzałką spiralną od 1000 do 2200 W. Warto wybierać jednak te z mniejszą mocą, co przełoży się na niższe rachunki za prąd.

Budowa czajnika

Obudowa może być wykonana z różnych materiałów. Do wyboru mamy czajniki zrobione z tworzyw sztucznych, które są zazwyczaj nieco tańsze od pozostałych modeli. Innym materiałem jest stal szlachetna, która równie dobrze się sprawdza, jest lekka i łatwo ją utrzymać w czystości. Ponadto są w sklepach jeszcze szklane czajniki i modele wykonane z ceramiki. Jest to znacznie zdrowsza opcja od pozostałych, jednak urządzenia te są bardziej podatne na uszkodzenia, nieco cięższe oraz ich cena jest zazwyczaj wyższa.

Uchwyt musi dobrze leżeć w dłoni i powinien być pokryty antypoślizgową powłoką. Dodatkową ochronę przed kamiennym osadem zapewniają filtry umieszczone w czajniku. Mogą one mieć formę zamontowanej przy dziubku nylonowej siatki lub zdecydowanie lepszej, wykonanej ze stali szlachetnej. W droższych czajnikach występują filtry węglowe, a nawet kilkuetapowe systemy filtracji, które dają najlepsze efekty oczyszczania wody.

Czajnik powinien posiadać zabezpieczenia przed przegrzaniem, czy włączeniem pustego dzbanka. Musi sam się wyłączać po zagotowaniu wody, a kabel musi swobodnie sięgać gniazdka. Modele z wyższej półki mają dodatkowe opcje, np. podtrzymywania ciepła lub zagotowywania wody o ściśle określonej temperaturze.

Cena czajników

Ceny czajników rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych w wzwyż.

Tak szukaliście sprzętów:

  • czajniki bezprzewodowe małe składane (1)
  • jaki kupić czajnik do wody (1)